in

Unitate și Sfințenie în gesturile și vederea noastră – parohia Sfinții Voievozi din Curtea de Argeș

(Publicat în: 3 decembrie 2018)

Cu binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, în data de 01 decembrie 2018 a fost săvârșită Dumnezeiasca Liturghie transpusă în limbajul mimico-gestual liturgic la biserica Sfinții Voievozi din Curtea de Argeș, alături de credincioșii din Comunitatea surzilor din oraș și din împrejurimi.

Cu prilejul Zilei Naționale a României și împlinirii a 100 de ani de România ortodoxă, fost săvârșit și parastasul – transpus în limbajul semnelor religios –  în cinstea eroilor făuritori ai Neamului Românesc și Unității de credință ortodoxă.

După slujbă, credincioșii surzi au primit calendare și au participat la o agapă oferită de parohia Sfinții Voievozi.

 

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Moșoaia, Protoieria Pitești

Zâmbet în suflet de copil, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești