in

Veniți frați și surioare – colinde la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 28 decembrie 2019)

Sectorul Social Filantropic și de Misiune și Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, ale Arhepiscopiei Argeului și Muscelului, în colaborare Școala populară de Arte din Pitești, Primăria Rucăr și Liceul ,,Victor Slăvescu” din Rucăr, au organizat un frumos concert de colinde creștinești și tradiționale intitulat ,,Veniți frați și surioare”,  susținut de cunoscuta interpretă de muzică, Elena Sima, însoțită de un grup de colindători de la Școala Populară de Arte din Pitești, primiți cu entuziasm de autoritățile locale din Rucăr și de credincioșii parohiei Rucărul de Jos și parohiile învecinate în Sfânta Biserică.

Preoții slujitori Arsulescu  Sebastian și Lipan Florentin, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, au susținut cateheza ,,Mărturisirea credinței prin colinde”.

La final colindătorii au primit portocale, dulciuri și calendare creștin ortodoxe.

Activitatea se înscrie în complexul de acțiuni ale Proiectului social filantropic și educațional ,,Bucurii de Sărbători”, inițiat de Centrul Social Catehetic ,,Sfântul Ioan Gură de Aur” din Rucăr.

Colindul sfânt și bun în orașul Mioveni

100 de cadouri, 100 de zâmbete, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești