in

Vernisajul expoziției de fotografie: Regina soldat și lansarea albumului Regina și frontul

(Publicat în: 8 august 2018)

În ziua de 7 august 2018, la Muzeul Municipal din Curtea de Argeș a avut loc vernisajul expoziției de fotografie „Regina soldat” și lansarea albumului de fotografie: ”Regina și frontal”, în prezența Părintelui Arhiepiscop Calinic, cu participarea doamnei Anca Beatrice Todireanu – președintele asociației România Culturală și a domnului Ștefan Dumitrache – managerul muzeului.

Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt la acest eveniment, în care a subliniat faptul că albumul biografic este princiar cu adevărat, arătând importanța arhivelor care ne conduc să vedem și să cunoaștem importanța Reginei Maria.

În finalul cuvântului a arătat că Regina Maria este o mare scriitoare, dar și o mamă româncă și un adevărat soldat.

Doritorii de fotografie pot vedea această expoziție în această săptămână la Muzeul Municipal din Curtea de Argeș.

 

 

Pelerinaj pentru credincioșii surzi din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului

Sinaxar 9 august 2018