in

Vestim Nașterea Pruncului Iisus – cateheză parohia Rotărești

(Publicat în: 24 decembrie 2019)

Umblatul cu icoana pentru a vesti Nasterea Domnului este o randuiala foarte veche, urmele ei pierzandu-se in anii de inceput ai erei crestine. Astfel, aceasta traditie ne apare inca din primele secole ale crestinismului. Umblatul cu icoana inaintea Craciunului este o frumoasa slujba misionara, avand mareata datorie de a anunta nespusa dragoste a lui Dumnezeu fata de om, anume aceea de a se intrupa „pentru noi si pentru a noastra mantuire”.

Preoții slujitori Mihai Gheorghe și Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești au vestit Nașterea Domnului copiilor de la grădinița din localitate. Aceștia au cântat colinde și au primit, după datină, colindețe.

Masa bucuriei frățești, parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș

Daruri pentru copii – parohia Sfinții Împărați din municipiul Curtea de Argeș