in

Virtutea biruinţei – răbdarea, cateheză la parohia Sfânta Filoteia din cartierul Războieni

(Publicat în: 8 mai 2019)

Răbdarea trebuie să se întindă peste tot ceea ce pronia lui Dumnezeu ne trimite în viața noastră duhovnicească. Prin răbdare, omul devine bun luptător și nevoitor, și dobândește adeseori mai multe izbânzi duhovnicești decât altul, prin nevoința sa de bunăvoie.

Iov a fost un nevoitor de bunăvoie atunci când trăia în cucernicie și se bucura de copiii săi; el nu uita să se roage lui Dumnezeu pentru ei în fiecare zi, pentru a abate judecata dreaptă a lui Dumnezeu de la greșelile lor fără de voie. El săvârșea fapte bune, era tată al tuturor orfanilor și ocrotitor al văduvelor.

Elevii Școlii Gimnaziale Tudor Mușatescu din Pitești au participat, la ora de Religie, la o activitate catehetică în biserica parohiei Sfânta Filoteia din localitate. Preoții slujitori Gheorghe Adrian și Pleșa Victor Marius au rostit un cuvânt catehetic.

Zâmbet în suflete de copii, parohia Cocu Deal, protoieria Pitești

Sinaxar 9 mai 2019