Vizită oficială a unei delegaţii australiene la Curtea de Argeş

  La invitaţia domnului Vasile Blaga, preşedintele Senatului României, în aceste zile o delegaţie de senatori australieni a vizitat mai multe obiective turistice importante din ţara noastră: castelele Pelişor şi Peleş, mănăstirea Sinaia, staţiunea Poiana Braşov, castelul Bran, centrul vechi al municipiului Braşov şi muzeul Cotroceni în Bucureşti. 

#vlightbox a#vlb{display:none}

 

Miercuri, 18 aprilie, delegaţia australiană, condusă de Don Donald Thomas Harwin, preşedintele Camerie Legistlative a statului New South Wales (Noua Galie de Sud), a fost primită la Reşedinţa Arhiepiscopală din Curtea de Argeş de către Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Întâistătătorul Eparhiei Argeşului şi Muscelului.

Înalţii oaspeţi au vizitat Catedrala Arhiepiscopală, ctitoria domnitorului Neagoe Basarab, mormintele regale din incinta acesteia, mormântul regelui Carol al II-lea, sala Manole şi alte obiective importante din complexul arhiepiscopal amenajat în capitala Basarabilor.
Impresiile delegaţiei australiene au fost deosebite, cei prezenţi la Curtea de Argeş fiind marcaţi de istoria, arhitectura şi cultura obiectivelor vizitate.

Senatorii australieni au fost însoţiţi de delegaţi ai reprezentanţelor consulare ale României şi Australiei, dar şi ai Senatului României.

 

 

 

© Reproducerea conţinutului acestui site, text sau imagine, se poate face numai cu acordul autorului.

 

 

 

Sfânta Liturghie Arhierească în parohia Costeşti Vechi

Moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia au fost scoase în procesiune înainte de Izvorul Tămăduirii