in ,

Vremuri grele

(Publicat în: 28 octombrie 2018)

Se cam vede că lumea suferă de multe şi felurite boli care atacă viaţa noastră scurtă şi anevoioasă. Că erxistau şi pe vremuri necazuri şi boli nesfârşite, ne stau mărturie scrierile din veacurile obosite de suferinţă.

Sfântul Antonie ilustrează această stare de lucruri, zicând: „Se apropie vremea când oamenii vor înnebuni, iar dacă vor vedea pe cineva sănătos la minte, se vor năpusti asupra lui strigându-i: „Eşti nebun”, pentru că nu-i ca ei.”

Se vede că şi acum, aproape 1800 de ani, erau vremuri grele!

Aşadar nimic nou sub soare!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 29 octombrie 2018

Cateheză și rugăciune la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești