in

ZAMBET DE COPIL – ACTIVITATE DE ZIUA INTERNATIONALA A COPILULUI, LA PAROHIA GAVANA III PITESTI

(Publicat în: 6 iunie 2019)

In Arhiepiscopia Argesului si Muscelului , la parohia Gavana III din Pitesti, s-a desfasurat o activitate catehetica dedicata Zilei Internationale a Copilului. Elevi de la clasa pregatitoare ai scolii Matei Basarab, indrumati de doamna invatatoare Silveanu Ileana , au rostit rugaciuni , au cantat cantece specifice copiilor si au interpretat poezii , de ziua lor.

La aceasta intalnire a participat si parintele, consilier eparhial ,Dan Florin Obrocea care a multumit tinerilor pentru prezenta si pentru prezentarea pe care au facut-o in biserica , transmitand totodata si binecuvantarea si mesajul de bucurie pentru copii , al Ierarhului de la Arges.

Preotul Dumitrescu Alexandru , le-a vorbit micilor elevi despre copilaria lui Iisus Hristos , cel mai frumos Copil al intregii lumi. In finalul catehezei , copiii au fost miruiti si au primit in dar icoane si dulciuri .

Cercetarea aproapelui, parohia Lunca Corbului– Protoieria Costești

Masa comuniunii frățești, parohia Prundu III, municipiul Pitești