in

Zâmbet de copil, parohia Prundu I – protoieria Pitești

(Publicat în: 19 noiembrie 2015)

Urmând sfatul Sfântul Apostol Pavel care ne spune: „Facerea de bine şi întrajutorarea nu le daţi uitării; căci astfel de jertfe sunt bine plăcute lui Dumnezeu” (Evrei 13, 16), în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Parohia “Sfântul Spiridon” din Piteşti, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, a desfăşurat prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, proiectul de asistenţă social-religioasă Zâmbet de copil.

Acţiunea a fost gândită în urma unor atente analize financiare şi materiale ale copiilor din Apartamentul „Orhideea” din Complexul de tip familial „Dumbrava Minunată” Piteşti şi a vizat un număr de cinci şcolari din centrul respectiv care aveau nevoie de sprijin şi ajutor.
Iniţiativa părintelui Nicolae Ion de a le oferi daruri şi de a le ţine un cuvânt de învăţătură a avut un efect pozitiv asupra sufletelor copiilor, redându-le liniştea, curajul şi forţa necesară de a se lupta cu neputinţele, cu necazurile.

Cercetarea aproapelui, parohia Bascov din protoieria Pitești

Masa bucuriei, parohia Boteni, protoieria Câmpulung Muscel