in

Zâmbet în suflet de copil

(Publicat în: 10 octombrie 2018)

Acțiunea social-filantropică ,, Ghiozdanul meu” desfășurată în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a ajuns astăzi într-o altă etapă. Peste 120 de elevi din localitățile argeșene Berevoiești și Bughea de Jos au primit ghiozdane și rechizite școlare necesare pentru procesul educativ.

Evenimentul s-a desfășurat în prezența  părintelui consilier Andrei Diaconescu, ca reprezentat al Sectorului Social Filantropic și de Misiune al Eparhiei, cu sprijinul preoților din parohiile protopopiatului Câmpulung Muscel. Copiii  care provin din familii cu posibilități financiare reduse s-au bucurat de toate darurile primite și au promis că vor încerca să obțină rezultate foarte bune la învățătură în acest an școlar.În zilele următoare caravana socială ,, Ghiozdanul meu” va ajunge și în alte localități ale județului Argeș, scopul fiind acela de a se diminua abandonul școlar și de a se ușura situația financiară a familiilor defavorizate din cuprinsul Eparhiei. La finalul acestei acțiuni peste 2000 de elevi vor devenii beneficiarii acestor daruri oferite de parohiile argeșene.

Icoana – cale între Cer și Pământ, parohia Găvana IV din municipiul Pitești

Bătrâneți binecuvântate – parohia Mavrodolu din Pitești