in

Ziua Armatei Române – manifestări religioase și militare în municipiul Pitești

(Publicat în: 27 octombrie 2019)

Ziua Forțelor Armate Române a fost sărbătorită pentru prima dată la 2 octombrie 1951, iar din anul 1959 a fost stabilită ca zi aniversară ziua de 25 octombrie. Devenită simbol al tututor bătăliilor și eroilor neamului românesc, această zi a rămas întipărită în sufletele românilor ca zi în care țara își sărbătorește armate și pe cei care au fost în slujba acesteia.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, în municipiul Pitești, la monumentul eroilor, a fost oficiată o slujbă de binecuvântare și pomenire de către un sobor de preoți condus de părintele protoiereu Dinu Vasile Laurențiu.

Au fost depuse coroane de flori din partea reprezentanților diferitelor instituții locale și județene, după care, cei prezenți, au participat la parada militară organizată cu acest prilej.

 

 

Grădinița Căsuța cu Povești din Curtea de Argeș a sărbătorit ZIUA MĂRII NEGRE

Parohia Mavrodolu în sprijinul celor sărmani