in

Ziua Eroilor la Mausoleul de la Mateiaș

(Publicat în: 6 iunie 2019)

Cultul eroilor, adică pomenirea din neam în neam, sau din generaţie în generaţie, a celor jertfiţi pentru apărarea credinţei şi a patriei, este o adevărată cultură a sufletului românesc care crede, simte şi mărturiseşte că iubirea este mai tare decât moartea. Mulţimea eroilor jertfelnici, pe care cu smerenie şi recunoştinţă îi pomenim astăzi, confirmă adevărul că poporul român a interiorizat Taina Crucii şi a Învierii şi a trăit istoria sa ca pe o Cruce şi o Înviere, suferinţă şi speranţă, întristare şi bucurie.

După oficierea Sfintei Liturghii, au fost comemorați și eroii români care au pierit în luptele date lângă orașul Câmpulung Muscel. Pentru aceștia, Părintele Arhiepiscop Calinic, a săvârșit o slujbă de pomenire la Mausoleul de la Mateiaș, monument dedicat eroilor din Războiul de Întregire Națională dintre anii 1916-1918.

În semn de omagiu cei prezenți au depus coroane cu flori peste osemintele eroilor înmormântați în acest loc. De asemenea a fost organizată și o paradă militară.

Înălțarea Domnului prăznuită în parohia Lereștii de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

Sinaxar 7 iunie 2019