in

ZIUA FOLCLORULUI ROMÂNESC sărbătorită la Grădinița Băiculești

(Publicat în: 30 octombrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a sărbătorit Ziua Folclorului Românesc la Grădinița Băiculești.

Copiii, îmbrăcaţi în frumoase costume populare, sub coordonarea doamnei profesoare, Cristina Georgescu au realizat diferite colaje cu elemente populare românești. Apoi au jucat și au cântat diferite piese din folclorul tradițional.

La activitate au participat doamnele profesoare: Ileana-Eugenia Bodescu, directoarea școlii și Maria-Didona Rădulescu, Iuliana Cimpoca și Corina Dogaru Purcarea alături de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a mulțumit pentru activitate și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Această sărbătoare evidențiază tradițiile şi pune în valoare rădăcinilor noastre românești din străbuni.

 

Bucuria de a picta – parohia Găvana IV, protoieria Pitești

CURS DE CHITARĂ PENTRU TINERII DIN PAROHIA MĂRCUȘ