in

Ziua iei sărbătorită de nevăzătorii din Pitești

(Publicat în: 24 iunie 2019)

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Calinic, Arhiepiscopul Argesului si Muscelului, la praznicul Nasterii Sfantului Ioan Botezatorul si sarbatoarea iei romanesti, credincioasele nevazatoare au participat la Sfanta Liturghie imbracate cu frumoasele ii romanesti. 

La sediul Filialei Nevazatorilor Arges s-au tinut periodic prelegeri despre satul romanesc, portul popular si lada de zestre. Toate aceste manifestari cultural artistice arata identitatea, creativitatea si credinta neamului nostru romanesc. Poetul Lucian Blaga spune foatre frumos: „Eu cred ca vesnicia s-a nascut la sat”

Puterea plantelor medicinale: Afinul (Vaccinium myrtillus)

Cercetarea aproapelui în parohia Glavacioc, protoieria Costești