in

Ziua Independenței de Stat a României și Ziua Europei sărbătorite în Municipiul Pitești

(Publicat în: 10 mai 2019)

La 9 Mai 1877, Adunarea Deputaţilor a proclamat independenţa de stat a ţării. În faţa Adunării, M. Kogălniceanu, ministrul de Externe declara: “Suntem independenţi, suntem naţiune de sine stătătoare…, suntem o naţiune liberă şi independentă”.

Proclamarea independenţei naţionale şi declararea stării de război între România şi Poarta Otomană, înlăturarea raporturilor de vasalitate au avut un puternic ecou la toţi românii, inclusiv la cei din Bucovina, Transilvania şi Banat.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, la manifestările prilejuite cu ocazia zilei de 9 mai, desfășurate în municipiul Pitești, a participat un sobor de preoți, care a oficiat o slujbă religioasă pentru comemorarea eroilor Neamului Românesc.
Au fost prezente oficialități locale și centrale, care au depus coroane de flori.

Să nu abuzăm de medicamente

Bucuria de a dărui în localitatea Valea Hotarului din protoieria Câmpulung Muscel