in

ZIUA INTERNAȚIONALĂ A BASMELOR sărbătorită la Grădinița O lume minunată din Curtea de Argeș

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a sărbătorit la G.P.P. O lume minunată – G.P.N. nr. 1-structură din municipiul Curtea de Argeș Ziua Internațională a Spunerii Basmelor.

În cadrul Proiectului ”Dăruim comori” copiii îndrumați de doamna profesoară Mihaela-Raluca Spînu au pătruns în lumea basmelor. S-au desfășurat atelier de lectură susținut de Ana Nițu, voluntar al Asociației ”Versus” și un atelier de creație plastică.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului mulțumind pentru frumoasa activitate a spus că basmele sunt o lume a copilăriei și Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Basmele dezvoltă imaginația și creativitatea copiilor.

La final, cadrele didactice au primit calendare ortodoxe.

 

Amintiri…amintiri

Să învățăm pentru viitor, parohia Turculești, protoieria Topoloveni