Ziua Internațională a Cărților pentru Copii

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, prin Biroul de Cateheză și Activități cu Tineretul și Sectorul Cultural și Comunicații Media, astăzi 02 aprilie, la Grădiniţa cu program prelungit “Aripi deschise” din Piteşti, s-a desfăşurat o activitate religioasă cu prichindeii din grupa mare, intitulată: “Prietena mea, cartea”.
Cu ocazia “Zilei internaţionale a cărţilor pentru copii”, celor 25 de copii participanţi le-au fost dăruite multe cărţi folositoare bunei desfăşurări a activităţilor educative. Copiilor le-au fost dăruite iconiţe, cărticele religioase şi cărţi cu poveşti.

Cu această ocazie, părintele Jianu Valter – Alexandru le-a vorbit copiilor despre rugăciune, sărbătoarea Floriilor şi Învierea Domnului.
Cei mici au fost foarte atenţi, participând foarte activ la discuţiile ce au avut loc.
Doamna director, Postelnicescu Corina şi doamnele educator, Popescu Vasilica – Narcisa şi Grigorescu Mioara, au fost foarte încântate de acţiunea ce a avut loc şi de interesul manifestat de copii, propunând continuarea acestor acţiuni şi în viitor.

Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu, în Protopopiatul Pitești

Vernisajul expoziției-concurs de icoane,, Rugămu-ne Ție”, ediția a-XVII-a