in

ZIUA MAMEI SARBATORITA LA SCOALA ‘’MATEI BASARAB’’ DIN PITESTI

(Publicat în: 18 martie 2020)

Arhiepiscopia Argesului si Muscelului , cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop Calinic a desfasurat la Scoala Matei Basarab din Pitesti , o activitate catehetica dedicata Zilei Internatioânale a Femeii, la elevii clasei a I a A , aflati sub indrumarea doamnei invatatoare Ileana Silveanu.

La activitate au participat doamnele director si director adjunct , Elena Oda si Dobre Camelia , iar din partea Arhiepiscopiei , parintele Dan Florin Obrocea , consilier eparhial , coordonatorul  Sectorului Invatamant si  Activitati cu Tineretul si preotul Alexandru Dumitrescu , de la parohia Gavana III ,din Pitesti .

Cei mici au rostit rugaciuni ,au invatat lucruri despre insemnatatea zilei de 8 Martie  , au ascultat o cateheza despre Maica Domnului , Mama noastra a tuturor crestinilor si au interpretat cantece si poezii dedicate mamei . De asemenea , elevii au realizat colaje si decoratiuni pe care le-au expus in clasa si pe care le-au oferit ca dar mamelor. Parintele consilier Dan Obrocea , a adus binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Arhiepiscop  Calinic si a multumit conducerii scolii si cadrelor didactice care au organizat evenimentul.

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, februarie 2020

Îndemn la solidaritate și iubire milostivă