in

Ziua Mondială a Femeii Creștine în Protoieria Mioveni

(Publicat în: 5 martie 2016)

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul prin Biroul de Catehizare, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, a organizat în Protoieria Mioveni: Ziua Mondială a femeii creștine.
Elevii Liceului Teoretic Iulia Zamfirescu, îndrumați de părintele profesor Militaru Gabriel și de domnul profesor Jinga Adrian, au realizat felicitări personalizate, pentru a-și arăta recunoștința față de mame.

În cadrul evenimentului, a fost prezentat un cuvânt catehetic despre importanța Fecioarei Maria, modelul desăvârșit al femeii creștine în istoria mântuirii neamului omenesc.

Masa bucuriei, acțiune socială a parohiei Sfântul Ioan Botezătorul din Pitești

Sinaxar 6 martie 2016