in

ZIUA MUNŢILOR BUCEGI sărbătorită la Grădinița Căsuța cu Povești din Curtea de Argeș

(Publicat în: 1 decembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul -Biroul de Cateheză a sărbătorit Ziua Munţilor Bucegi la Grădinița Căsuța cu Povești din municipiul Curtea de Argeș.

Copiii coordonați de doamna profesoară, Rodica Tărceatu au confecționat din hârtie și din diferite materiale, au desenat, au colorat frunze și copaci din pădurile măreților Munți Bucegi.

La activitate au participat Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, a vorbit despre munte care face parte din viața românilor și a mulțumit pentru activitate și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Această zi este considerată o zi sacră, o zi în care la apus, în zona Sfinxului vor avea loc fenomene deosebite așa cum spun legendele.

 

Cred că înţeleg îngerii…

Meditații, pictură și repetiții la cor la parohia Găvana IV din Pitești