in

Ziua Națională a României, prăznuită la 100 de ani în Eparhia Argeșului și Muscelului

(Publicat în: 3 decembrie 2018)

Realizarea unității naționale de la 1 decembrie 1918 a fost posibilă şi cu aportul Bisericii Ortodoxe Române, care a sprijinit Marea Unire a tuturor românilor, Biserica fiind împreună cu poporul în toate eforturile sale de cultivare a conștiinței naționale şi de afirmare a dorinței de unitate națională, în toate provinciile româneşti, dar mai ales în Transilvania, Basarabia şi Bucovina.

Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, în toate bisericile din Eparhia Argeșului și Muscelului au avut loc slujbe cu prilejul aniversării a o sută de ani de la Marea Unire a Românilor. După ceremonialul religios, au fost organizate diferite evenimente culturale în care au fost depuse coroane de flori, iar copiii au intonat cântece patriotice și au recitat poezii.

Zâmbet în suflet de copil, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Sinaxar 4 decembrie 2018