in

Ziua Națională a României sărbătorită la Curtea de Argeș

(Publicat în: 1 decembrie 2019)

Sute de argeșeni au participat astăzi, de Ziua Națională a României, la manifestările organizate cu această ocazie în fața Bisericii Sfântul Nicolae Domnesc din Curtea de Argeș. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, slujba religioasă a fost oficiată de părintele arhimandrit Caliopie Ichim, consilier eparhial și starețul Mănăstirii Argeșului, împreună cu un sobor de preoți.

În finalul evenimentului, cei prezenți au participat la parada militară.

Marea Unire din 1918, râmâne peste veacuri, sublima formă de manifestare a conștiinței noastre pentru unitatea de neam și limbă. Ea este manifestarea concretă a dorinței și voinței unui popor, care există de mii de ani în istoria lumii.

 

 

Binecuvântare Arhierească la parohia Înălțarea Domnului din Curtea de Argeș

Sinaxar 2 decembrie 2019