Ziua Pădurii în Protoieria Pitești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, prin Biroul de Cateheză şi Activităţi cu Tineretul, în Parohia Pielcani s-a desfăşurat o activitate de plantare de copaci, prilejuită cu ocazia Lunii Plantării Arborilor (15 martie – 15 aprilie), intitulată “Plantăm un copac, plantăm o viaţă”.
În această zi, un grup de 16 copii au plantat în curtea bisericii celei noi aproximativ 40 de arbori din diferite soiuri şi arbuşti ornamentali, cum ar fi: stejar roşu, mesteacăn, pin pitic, cedru, chiparos, ienupăr şi tisă.

Scopul acestei acţiuni a fost acela de a trezi conştiinţa copiilor şi a le întări ideea că fiecare om trebuie să planteze de-a lungul vieţii câte un copac.
Copiii au fost foarte încântaţi de acţiune, participând cu interes şi simţ de răspundere la plantarea arborilor şi arbuştilor ornamentali.
Cu această ocazie, părintele Jianu Valter – Alexandru le-a vorbit copiilor despre importanţa pădurilor, acestea fiind adevărate laboratoare ale naturii, reprezentând o bogăţie de nepreţuit pentru fiecare comunitate datorită acţiunilor antipoluante, veritabile uzine de sănătate şi echilibru ecologic.

Minune întâmplată unui om de știintă

Sinaxar 16 aprilie