in

ZIUA POEZIEI săbătorită la Școala Băiculești

(Publicat în: 29 martie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, Biroul de Cateheză și Activități cu Tineretul a sărbătorit Ziua Internațională a Poeziei la Școala Gimnazială Băiculești.

Copiii, coordonați de doamna profesoară de limba și literatura română, Maria-Didona Rădulescu, au recitat poezii, au susținut referate exemplificând prin creația poetică, stabilirea unui dialog între poezie și alte genuri ale creației și promovarea poeziei ca artă deschisă oamenilor.

La activitate au participat doamnele profesoare: Ileana-Eugenia Bodescu, directoarea școlii, Mariana Matei-profesoară de religie,  Melania Înaltu-profesoară de limba și literatura română alături de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a mulțumit pentru activitatea frumoasă, subliniind importanța poeziei în literatura română și Părintele Vasile Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

Ziua Internațională a Poeziei este o recunoaștere a faptului că poeții au adus o contribuție remarcabilă la îmbogățirea culturii și spiritualității universale.

 

Concursul Național Catehetic „Hristos, sufletul satului meu” – parohia Rucăr Jos, protoieria Câmpulung Muscel

Cercetând pe cei lipsiți – parohia Coasta Uzinei, protoieria Mioveni