in

Ziua Unirii sărbătorită de nevăzătorii piteșteni

(Publicat în: 25 ianuarie 2020)

In acest an se implinesc 161 de ani de la Unirea Moldovei cu Tara Romaneasca sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza (1859-1866), acesta fiind considerat primul pas important pe calea infaptuirii Marii Uniri de la 1 decembrie 1918 si a Statului National Unitar Roman.

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Calinic, Arhiepiscopul Argesului si Muscelului, la Paraclisul pentru nevazatori  din incinta Filialei Nevazatorilor Arges, parintele slujitor Constantin Radu-Gabriel impreuna cu credinciosii nevazatori a organizat un frumos program artistic de cantece patriotice in cinstea Unirii de la 24 ianuarie 1859. La final toti cei prezenti s-au prins in Hora Unirii.

 

MICA UNIRE sărbătorită la Grădinița Căsuța cu Povești din Curtea de Argeș

Masă caldă pentru cei nevoiași, parohia Prundu III, municipiul Pitești