in

Ziua Unirii sărbătorită în municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 24 ianuarie 2019)

Ziua de 24 Ianuarie este sărbătorită în fiecare an de naţiunea română, fiind considerată una dintre datele de referinţă ale istoriei noastre. La realizarea Unirii au contribuit şi mulți slujitori ai Bisericii. De pildă, mitropoliți Nifon al Ţarii Româneşti şi Sofronie Miclescu al Moldovei au fost preşedinţi ai Divanurilor Ad-Hoc convocate în toamna anului 1857 la Bucureşti şi Iaşi, iar în acestea au fost aleşi şi reprezentanţi ai mănăstirilor şi ai preoţilor de mir de la fiecare eparhie, cei mai mulţi exprimându-şi dorinţa de a se realiza unirea celor două ţări.

În parcarea din fața Bisericii Sfântului Nicolae Domnesc s-au desfășurat manifestările prilejuite de aniversarea a 160 de ani la Unirea Principatelor Române.

Din încredințarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, un sobor de preoți a oficiat o slujbă în care au fost pomeniți ostenitorii acestui act istoric, după care, militarii Batalionului 33 Vânători de Munte împreună cu cei prezenți s-au prins în Hora Unirii.

 

 

Nimic nou sub soare

Sinaxar 25 ianuarie 2019