in

Ziua Unirii sărbătorită la parohia Bătușari din municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 25 ianuarie 2019)

Ziua de 24 ianuarie 1859 a fost numită de români în epocă „Ziua cea mare a veacului” şi aceasta pe bună dreptate, pentru că Unirea Principatelor Române, începută la Iași în data de 5 ianuarie 1859 şi desăvârşită la Bucureşti în data de 24 ianuarie 1859, nu a fost „Unirea mică”.

Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul al Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate în biserica parohiei Bătușari din municipiul Curtea de Argeș. Părintele slujitor Ungurenuș Florentin a oficiat o slujbă de Tedeum și a rostit un cuvânt în care a subliniat importanța acestui act istoric.

Sfântul Grigorie Teologul: Căldura Harului

Unirea Românilor, simbol al unității de credință și neam, cateheză parohia Sfânta Vineri din Pitești