in

ZIUA VICTORIEI REVOLUŢIEI ROMÂNE ŞI A LIBERTĂŢII, sărbătorită la Grădinița Băiculești

(Publicat în: 21 decembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a sărbătorit Ziua Victoriei Revoluţiei Române şi a Libertăţii la grădinița din cadrul Școlii Gimnaziale Băiculești.

Copiii, coordonați de doamna profesoră Cristina Georgescu au ascultat intonarea Imnului Național al României, apoi au desenat, au colorat stema țării, costume și motive populare românești, simboluri de credință care să ne aducă aminte de zilele Revoluției din 1989.

La activitate au participat cadrele didactice: Ileana-Eugenia Bodescu, directoarea școlii, Maria-Didona Rădulescu și Mariana Matei, alături de Părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Învățământ și Activități cu Tineretul care a adus binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului și a vorbit despre cinstirea eroilor Revoluției din 1989 și Părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonatorul Biroului de Cateheză și Activități cu Tineretul din cadrul Protoieriei Curtea de Argeș.

La final, copiii au realizat o mică expoziție.

Mesageri de Crăciun la parohia Corbi din protoieria Curtea de Argeș

Bucuria liturgică prin limbaj mimico-gestual la Deva